Sel nädalal tähistatakse iga-aastast leivanädalat, et pöörata tähelepanu aastasadu eestlaste toidulaual tähtsat rolli mänginud rukkijahust leivale. Hiiumaa Köök ja Pagar pagarikojast väljub igapäevaselt tuhandeid leivapätse, mis kõhutäiteks nii hiidlastele kui naturaalse leiva austajatele üle Eesti. Leivanädala raames sai enam kui 300 Hiiumaa koolide ja lasteaedade last osa Mihkli talumuuseumis läbi viidud leivanädalale pühendatud õpilasprogrammidest. Ringkäigu jooksul said lapsed aimu erinevatest viljasortidest, mis meie piirkonnas kasvavad ning lisanditest, mida aastasadade jooksul on leibadesse lisatud. Olulisematest tööprotsessidest tutvustas Hiiumaa muuseumi töölispere vilja lõikuse, kuivatamise, rabamise, rehepeksu, tuulamise ja jahvatamise protsesse ning soovijad said valitud tööetappe ka omal käel proovida. Leiva küpsetamise õpetamiseks on Mihkli talumuuseum igati sobilik, sest talumajas on säilinud ehe leivaahi ning autentsed töövahendid, mida tänapäevastes kodudes enam üldjuhul alles ei ole.
Muuseumipedagoog Jaanika Kuusk ütles, et taolist leivateemalist õpilasprogrammi ei ole Mihkli muuseumis juba mitu aastat läbi viidud ning programmi ettevalmistusse ning läbiviimisse panustas kogu muuseumipere suure õhinaga. „On suur rõõm, et Mihkli talumuuseumi hoovil ja tubades on sellisel aastaajal kuulda rõõmsalt kilkavaid lapsi ning näha säravaid silmapaare, mis vanavanavanemate igapäevaseid elutarkusi kogevad”. Tänavune leivanädal sai teoks Hiiumaa muuseumi, Hiiumaa Köök ja Pagar ning Hiiu Jähu kaubamärgi all jahutooteid valmistava Kaldamäe talu koostöös.
Hiiumaa Köök ja Pagar OÜ on enam kui sajandi eest alguse saanud just leivaküpsetamisest. Praegusel ajal valmib 2017. aastal kogukonna toel renoveeritud pagarikojas igapäevaselt tosin erinevat leiba, kuid tänu erinevatele hooajaliselt valmistavatele leibadele on kogu leibade sortiment veelgi suurem. Oma lemmiku hiiumaiste leibade hulgast leiavad nii traditsiooniliste rukkileibade austajad kui ka need, kel meeldivad leiva sees erinevad lisandid. Käsitööna valminud toodete poolest tuntud Hiiumaa Köök ja Pagar OÜ tootmisjuht Siiri Nigul toob välja, et leivaküpsetus moodustab ettevõtte valmistoodangu mahust viiendiku. „2020. aastal tootsime kokku 106 tonni leiba, mis ühe käsitöötootmise kohta on suur kogus”. Siiri sõnul erineb kodusaare pagarikojas leiva tootmine kodusest leivateost eelkõige sellega, et kasutatavad seadmed on erinevad ja kogused suuremad – leivataigna komponentide kokkusegamine, juuretisega kääritamine ning küpsetamine on aga samaselt koduse leivateoga aega nõudvat tööetapid ka tootmises. „Leivategu on ikkagi mitmepäevane protsess ning meie leivameistrite pikaaegne kogemus võimaldab ka suurte koguste korral tagada stabiilset kvaliteeti”, kinnitab Nigul.
Pagarikoja esindustoode on Hiiumaa leib, mida leivameistrid on käsitsi vorminud ning küpsetanud juba enam kui kolmkümmend aastat. Erinevatel konkurssidel auhinnatud Hiiumaa leib on olemuselt traditsiooniline põrandaleib, mille aluseks Hiiumaa talust pärit retsept, mille tõi ettevõttesse aastkümnete eest Ivo Einmaa. Mandri-Eesti müügitopi tooted on pärmita Hiiu rukkileib ning Hiiu rukkileib seemnetega ning üha populaarsust kogub ka koriandriga Bruno leib.
Kodusaare suurima jaemüüjana saab Coop Hiiumaa juhataja Kaja Antons tõdeda, et kuigi aastate lõikes on näha klientide toitumisharjumuste muutusi, on leiva müügiosakaal kaupluste käibes püsinud stabiilsena ning kaupluste müügi topis püsib jätkuvalt Hiiumaa leib. Märgatava tõusu leibade läbimüügis on viimastel aastatel toonud lahtise viilutamata leiva müük alates 2017. aastast Tormi Konsumis ning sel suvel avatud Käina Konsum | Ehituskeskuses.